Make your own free website on Tripod.com
2002   Home  SJB   HA   SMM   LFI   SE   HR/U   HC   CC   CYM  JHS  
CYM

Fourteenth Annual CYM Championships

Saturday, October 26, 2002, Bellevue State Park

See course in Maps

Results
Boys Varsity - 2.2 mile Run
#
Time
Runner
Grade
Team
1
12:22.7
Brady, Luke
7
HA
2
12:28.9
Kostielney, Spencer
8
CC
3
12:34.1
Tibbetts, Scott
7
HR
4
12:36.1
Sklodowski, Brian
8
HA
5
12:36.4
Bourke, Benjamin
7
SEd
6
12:41.6
Lord, Ryan
7
HR
7
12:48.3
Carter, Jacob
6
HC
8
12:58.5
Goodwyn, Bernard
7
SE
9
13:00.7
Ruff, Philip
8
CC
10
13:05.9
Slate, Chris
8
SE
11
13:12.3
Kelly, Brian
6
SMM
12
13:13.0
Koppel, Peter
8
SEd
13
13:18.6
Walsh, Bryan
7
SE
14
13:29.6
Scarfo, Marcus
8
SMat
15
13:37.5
O'Brian, Michael
7
HA
16
13:46.1
McClory, Sean
7
HA
17
13:54.6
Collins, Andrew
7
SEd
18
14:06.0
Lobue, Kyle
8
SEd
19
14:07.3
Vavala, Andrew
8
SMM
20
14:11.0
Reese, Zack
7
SE
21
14:17.4
Beringer, Glen
8
HA
22
14:25.3
Skorup, David
7
CC
23
14:28.6
Vietri, Dean
8
SE
24
14:30.3
Liddle, Adam
8
SEd
25
14:36.7
Faulkner, Chris
8
HC
26
14:37.4
Noelke, Patrick
8
St.
27
14:50.8
Kowal, Dan
7
SEd
28
15:03.5
Brooks, Tywan
7
SE
29
15:20.5
Miller, Matthew
8
CC
30
15:22.4
Mulrooney, Tom
8
SMM
31
15:27.4
Kerrigan, Jake
7
SEd
32
15:28.4
Kearns, Eddie
8
CC
33
15:34.2
Reese, Todd
7
SE
34
15:36.4
Resler, Nick
7
HA
35
15:43.3
Diksa, Derrick
7
SE
36
15:53.4
Leidig, Farrell
7
SEd
37
16:03.0
Walmsley, David
7
SMat
38
16:28.1
Mierzwa, Joe
7
HA
39
16:30.3
Salindong, David
8
HA
40
17:08.9
Soer, Taylor
7
SEd
41
17:14.7
Donahue, Chris
7
SE
42
17:18.8
Polise, Nick
8
HC
43
17:26.8
Marinelli, Joseph
7
SEd
44
18:12.3
Shell, Benjamin
7
SEd
45
18:59.7
Lynch, Greg
7
SE
46
19:04.6
Polise, Mike
7
HC
47
20:28.6
Rosario, Sam
8
SMat
48
21:21.8
O'Hara, Michael
7
SJB
49
22:44.5
Kaczmarczyk, Gregory
8
SMat
Scores: 1) HA 57, 2) SE 74, 3) SEd 76, 4) CC 94,
5) SMM, 142, 6) HC 163, 7) HR 177, 8) SMat 185,
9) SJB 264

Girls Varsity - 2.2 mile Run

#
Time
Runner
Grade
Team
1
12:49.5
McCartan, Jenna
8
HA
2
13:09.2
Rhoades, Brittiny
8
SE
3
13:15.8
White, Cassie
8
SE
4
13:19.2
Morrow, Morgan
6
SE
5
13:28.1
Castagno, Joannie
8
HA
6
13:40.7
Stringham, Maureen
8
CC
7
13:47.1
Jackey, Erica
7
CC
8
13:51.0
Rhoades, Kortney
8
SE
9
13:51.3
Kubizne, Claire
8
HA
10
13:56.6
Gambogi, Gina
7
CC
11
14:03.9
Dietrich, Cassandra
8
HA
12
14:04.3
Schweizer, Courtney
6
HA
13
14:05.6
Castagno, Annie
8
HA
14
14:25.4
Frydrych, Sarah
7
CC
15
14:31.1
Kaminski, Jessica
8
CC
16
14:31.4
Diamond, Dana
8
SE
17
14:31.6
Sauer, Kirsten
8
U
18
14:39.7
Greenamoyer, Rachael
7
CC
19
14:43.6
Zerbe, Alexandra
6
CC
20
14:46.0
Zukowski, Alison
7
SJB
21
15:02.6
Thielmann, Alaina
7
CC
22
15:03.9
King, Marissa
8
HA
23
15:11.6
Walsh, Jackie
8
HA
24
15:13.0
Petrucci, Amanda
8
SE
25
15:16.0
Feely, Kaitlin
7
HA
26
15:22.5
Gainey, Megan
8
SE
27
15:23.7
Dalton, Chomin
7
HC
28
15:27.7
Sawicki, Sophia
7
SMM
29
15:28.4
Coen, Erin
8
SE
30
15:30.4
Ianni, Angela
7
U
31
15:33.7
Hill, Abby
7
HC
32
15:34.0
Ferris, Rebecca
8
SE
33
15:36.7
Martini, Danielle
8
HA
34
15:37.6
Hyde, Katie
8
U
35
15:46.3
Ford, Amanda
8
U
36
15:51.3
Walsh, Kelly
7
HA
37
15:53.3
Thomas, Anne
8
SMM
38
16:04.0
McCarthy, Elle
7
SJB
39
16:07.2
Crist, Taylor
7
SE
40
16:08.6
Furio, Ashley
7
SE
41
16:24.0
Maykut, Kathleen
8
SE
42
16:40.9
Rafferty, Katherine
8
CC
43
16:47.1
Stubbolo, Daphne
7
HC
44
16:49.1
Furio, Alicia
7
SE
45
17:00.4
Konigbauer, Christine
8
SMM
46
17:03.5
Pierson, Hannah
7
U
47
17:06.7
Sweeny, Lisa
8
CC
48
17:10.2
Reese, Amanda
7
SE
49
17:23.3
Houck, Kate
8
U
50
17:49.5
DiLiberto, Mandy
8
U
51
17:53.7
Walther, Kirsten
7
SE
52
18:45.7
Crumlish, Doris
7
SJB
53
18:58.4
Rodulfa, Jasna
7
HA
54
21:04.3
Pierson, Anya
8
U
55
22:24.5
Dombroski, Justine
7
CC-X
Scores: 1) SE 33, 2) HA 38, 3) CC 52, 4) U 134,
5) HC 195, 6) SMM 200, 7) SJB 200

Boys JV - 1.5 mile Run
#
Time
Runner
Grade
Team
1
09:27.4
Much, Joseph
5
SEd
2
09:34.6
Vereen, Daytwain
5
HC
3
09:44.4
Tolson, Darren
6
HC
4
09:45.5
Jackey, Greg
5
CC
5
09:45.7
Muzzi, Justin
6
CC
6
09:52.5
Moran, Stephen
6
SMM
7
09:54.2
Weber, Tim
6
SEd
8
09:58.9
Mey, Bryan
6
CC
9
09:59.2
Tattersall, Justin
6
SEd
10
10:00.0
Fasullo, Andrew
6
SEd
11
10:05.9
Greenamoyer, Tim
5
CC
12
10:21.5
Smith, Eddress
4
HC
13
10:22.5
Young, Sam
5
SEd
14
10:30.0
Jenkins, Charles
6
SMM
15
10:36.9
Beringer, Ian
5
HA
16
10:38.9
McCarthy, Ryan
5
SJB
17
10:40.5
Thomas, Joey
5
SMM
18
10:40.8
Stringham, John
5
CC
19
10:49.3
Ferris, Greg
5
SE
20
10:52.9
Ganakis, Steve
5
SE
21
11:06.1
Wetzel, Eric
5
SEd
22
11:10.1
Zechman, David
5
CC
23
11:17.0
Reidinger, Charlie
6
HA
24
11:19.3
O'Flynn-O'Brien, Mike
4
HR
25
11:30.4
Brady, Logan
5
HA
26
11:40.8
Cyhan, Michael
5
CC
27
11:48.5
Trolio, Stephen
4
SJB
28
11:49.5
Bahr, Thomas
6
SJB
29
11:55.1
Gagnon, Henry
4
SE
30
11:55.4
Komdat, Jeff
4
HA
31
12:08.5
Dombrowski, Jonathan
5
CC
32
12:10.6
Kearns, Willie
6
CC
33
12:12.0
Kershaw, Henry
4
CC
34
12:13.8
McElwee, Tyler
5
SJB
35
12:21.2
Payne, Doug
4
SJB
36
12:26.5
Goss, Ben
4
HA
37
12:37.9
Salindong, Andrew
6
HA
38
13:04.4
Facciolo, Billy
4
SEd
39
13:18.7
Ievoli, Nick
4
SMat
40
13:31.8
Mey, Joel
5
CC
41
13:42.4
Neff, Kevin
5
SEd
42
16:56.8
Rummel, Brian
5
SMM
43
18:13.3
Kaczmarczyk, Garrett
6
SMat

Girls JV - 1.5 mile Run
#
Time
Runner
Grade
Team
1
09:28.4
Brooking, Lauren
6
HA
2
09:33.5
Northshield, Megan
5
HC
3
09:41.9
Kubizne, Margaret
6
HA
4
09:51.2
Turner, Amber
6
SE
5
09:58.0
Carpenter, Allison
6
SE
6
10:01.3
Walsh, Cathy
5
SE
7
10:07.7
DiLiberto, Ashley
6
U
8
10:08.3
Hatkevich, Claire
6
SJB
9
10:09.3
Brooks, Tyonna
5
SE
10
10:10.4
Frydrych, Emily
4
CC
11
10:11.3
Walker, Sara
6
SE
12
10:12.2
Oldham, Katelyn
6
SMat
13
10:20.0
Clapp, Alexandra
6
HC
14
10:21.5
Scalia, Brittani
5
HA
15
10:24.7
Perotti, Gabrielle
5
U
16
10:26.6
Keegan, Brianna
6
CC
17
10:28.2
Stroh, Erica
5
U
18
10:31.5
Lord, Katelynne
6
HR
19
10:33.0
McCartan, Morgan
5
HA
20
10:37.3
Hatkevich, Leah
4
SJB
21
10:42.2
Donahue, Alyssa
6
HR
22
10:57.0
Zechman, Aubrey
6
U
23
11:02.1
Smith, Megan
6
HA
24
11:10.7
Polise, Alexandra
5
HC
25
11:12.6
Houck, Mari
6
U
26
11:14.0
Avallone, Ashley
6
CC
27
11:18.1
Jensen, Felicia
6
SMat
28
11:28.0
Faull, Jill
5
HA
29
11:29.2
Stafford, Deidre
6
HR
30
11:33.1
Carpenter, Laura
4
SE
31
11:38.5
Donavan, Stephanie
6
SE
32
11:39.8
Riley, Erin
6
HA
33
11:44.3
McCaffery, Patricia
6
SE
34
11:47.2
Foley, Katherine
5
U
35
11:54.9
Brindle, Sarah
6
HA
36
11:59.4
Depace, Kerry
4
SE
37
12:02.4
Good, Jennifer
5
SMat
38
12:03.0
Knappenberger, Emily
6
HA
39
12:05.4
Rominger, Erin
4
U
40
12:08.9
Gouge, Erin
4
CC
41
12:11.4
Jackson, Rebecca
6
HR
42
12:19.3
Lord, Lauren
4
HR
43
12:22.2
Bleacher, Elizabeth
6
SE
44
12:27.5
Avallone, Nicole
4
CC
45
12:32.5
Yanacek, Emily
6
HA
46
13:00.2
Berger, Caroline
5
CC
47
13:04.4
Rafferty, Brianna
4
CC
48
13:19.3
Ciantaro, Valerie
6
SMM
49
13:27.6
McCormick, Megan
5
HA
50
13:39.2
Ambrose, Kimberley
4
CC
51
14:39.8
Lazear, Brittany
4
HA
52
15:16.2
McGivney, Brigid
6
U
53
21:01.2
Good, Jessica
5
SMat


This page last edited 11/27/06 (RN)